˙·٠•●BiLGiLeRiN Mekanı Forumlarına Hoşgeldiniz ●•٠·˙
Hoşgeldiniz Üye Olmak için Lütfen Kayıt Ol Butonuna Tıklayarak sizde aramıza Katılın
Hoşgeldiniz Üye Olmak için Lütfen Kayıt Ol Butonuna Tıklayarak sizde aramıza Katılın
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Arkadaşlığın ve Dostluğun Tek Adresi => Doğru Yerdesiniz

AnasayfaAnasayfa  Satış ForumunaSatış Forumuna  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Hz. PEYGAMBER (s.a.v.) nin Ahlakı

2 posters
YazarMesaj
_*_USL@NM@Z_*_
AYIN Üyesi
AYIN Üyesi
_*_USL@NM@Z_*_

Erkek

Hz. PEYGAMBER (s.a.v.) nin Ahlakı Empty
MesajKonu: Hz. PEYGAMBER (s.a.v.) nin Ahlakı   Hz. PEYGAMBER (s.a.v.) nin Ahlakı EmptyÇarş. Şub. 25, 2009 6:50 pm

Hz. PEYGAMBER (S.A.V)’İN AHLÂKI

Hz. Peygamber’in Ahlakı ile İlgili Hz. Âişe’nin Söyledikleri

- Hz. Âişe’ye

“Bana Rasûlullahın ahlâkından haber ver!” dedim. Hz. Âişe

“Sen Kur’an okumuyor musun?” dedi.

“Evet, okuyorum” dedim. Hz. Âişe

“İşte onun ahlâkı Kur’an’dır” dedi.[1]

- Hz. Âişe’den Rasûlullahın ahlâkını sordum. “Onun ahlakı Kur’an’dı. O, Kur’an’ın razı olduğuna razı olur, Kur’an’ın kızdığına da kızardı” dedi.[2]

- Biz Hz. Âişe’ye

“Ey mü’minlerin annesi! Rasûlullahın ahlâkı nasıldı?” diye sorduk. O da daha önce geçen cevabı verdi. Bu nakilden sonra Hz. Âişe

“Sen el-Mü’minün suresini okumuyor musun? Onun birinci ayetinden onuncu ayete kadarını oku. İşte Rasûlullahın ahlâkı böyle idi” dedi.[3]

- Hz. Âişe

“Hiç kimse ahlak bakımından Rasûlullahtan daha güzel değildir. Onun ashâbından veya aile efradından kim onu çağırmış ise, o ona karşı “Buyurun, lebbeyk!” demiştir ve bunun için de Allah “Kesinlikle sen büyük bir ahlâk üzerindesin” (Kalem: 68/4) buyurmuştur” diyor.[4]

- Hz. Âişe’ye

“Bana Rasûlullahın ahlakını haber ver?” dedim. Hz. Âişe

“Sen Kur’an’ı okumadın mı? Kesinlikle sen büyük bir ahlak üzerindesin” ayetini okumadın mı?” dedi. Sonra şöyle anlattı:

“Rasûlullah ashabıyla beraberdi. Ben ona bir yemek yaptım. Aynı zamanda kumam olan Hz. Hafsa da Rasûlullaha bir yemek hazırlamıştı. Hafsa benden önce yemeği yetiştirdi. ****yeme

“Git, Hafsa’nın çanağını dök!” dedim. Hafsa, çanağı Hz. Peygamber’in önüne koymak istediğinde ****ye onu alt-üst etti, döktü. Yemek yere yayıldı. Hz. Peygamber yerdeki yemeği toplattı, yediler. Sonra ben çanağımı gönderdim. Hz. Peygamber onu Hafsa’ya vererek

“Bu kabı senin kabının yerine al ve içindekilerini de yeyiniz!” dedi
XAWESORLU

XAWESORLU

Erkek

Hz. PEYGAMBER (s.a.v.) nin Ahlakı Empty
MesajKonu: Geri: Hz. PEYGAMBER (s.a.v.) nin Ahlakı   Hz. PEYGAMBER (s.a.v.) nin Ahlakı EmptySalı Mart 10, 2009 11:15 pm

allah razı olsun

Hz. PEYGAMBER (s.a.v.) nin Ahlakı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» O Peygamber aşığıydı
» Peygamber efendimizin mucizeleri
» Peygamber Efendimiz (sav)'in Yalandan Kaçınmak
» Peygamber Efendimiz (sav)'in İhlas ile İlgili Sözleri
» Peygamber Efendimiz (sav)'in Namaz ile İlgili Hadisleri